Cv Örnekleri Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 567 okunması gereken makale var.


Özgeçmiş Hazırlama Rehberi

  • 2020-05-29 13:56:32
  • 0 yorum
3 Okundu

Özgeçmiş Hazırlama Rehberi

Etkili bir özgeçmiş hazırlamak sizi iş başvurularında rakiplerinize göre bir adım öne geçirir. Özgeçmiş hazırlarken dikkat edilecek hususlar:

Güçlü yanlarınızı öne çıkarın.
Tamamladıklarınızı yazın.
Yeni mezunsanız, deneyimlerinizden önce eğitimi öne çıkarın.
Örnek: “Sinema kulübü başkanlığı yapmak” Şeklinde yazmak yerine “45 üyesi bulunan sinema kulübünün 2 yıl boyunca başkanlığı yaptım.”
“Bölüm birincisi” yerine “120 kişilik bölümde birinci oldum” gibi somut ifadeler kullanmanız daha belirleyici olacaktır.
Özgeçmişiniz temiz ve düzenli olsun.
Özgeçmişinizi resmi bir belge olarak düşünebilirsiniz. Temiz, düzenli olmalıdır. Kahve lekesi, harf hataları özgeçmişinizin dolayısıyla sizin olumsuz algılanmanıza neden olacaktır.

Kısa tutun
Ustaca bir özgeçmiş oluşturmak için işverenin hangi bilgileri görmek istediğini sezip, mevcut özelliklerinizden işveren tarafından değer taşıyabilecek olanları yazın. İşvereni ilgilendirmeyen bilgilerle dolu 3–4 sayfalık bir özgeçmiş, gerekli bilgilerle oluşturulmuş tek sayfalık bir özgeçmişten daha etkili değildir.

Özgeçmişinizi kendiniz yazın.
Özgeçmiş
, kişisel bir belgedir ve de kendinizi başkalarının sizi tanıdığından çok daha iyi tanır, ifade edersiniz.

Fotoğraf olmalı mı?
Özellikle fotoğraf istenmemiş ise koymakta ısrar etmenize gerek olmayabilir. Eğer fotoğraf eklemeniz istenmişse fotoğrafınızın sizin en doğal halinize yakın ve formal olmasına dikkat edin.


Yazı Hakkındaki Görüşler

asdasd
Sen de Yorumla!