Cv Örnekleri Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 567 okunması gereken makale var.


Özgeçmiş Bölümleri

  • 2020-05-29 13:59:10
  • 0 yorum
3 Okundu

Özgeçmiş Bölümleri

Standart/Klasik bir özgeçmiş şu bölümlerden oluşur bu bölümler kısa bir şekilde aşağıda konu başlıkları ile anlatılmıştır.

1.İletişim Bilgileri
İletişim bilgilerini özgeçmişinizin üst kısmının ortasına konulmuş bir kartvizitiniz olarak varsayın. İlk önce yazılmasının nedeni de budur.
İletişim bilgilerini yazarken “Adı: , Soyadı: , Adres: , Tel: ” gibi başlıklar koymanıza gerek yoktur. Bilgilerinizi bir kartvizitteki gibi yazabilirsiniz. Bu kısımda e-mail adresinizi de yazabilirsiniz.

2. Eğitim
Eğitim bölümüne; okul eğitimleri, kurslar, seminerler, tez ve proje çalışmaları, burs ya da ödüller yazılabilir.

Eğitim bilgilerinizde diploma notu gibi elde ettiğiniz dereceleri de yazabilirsiniz. Devam eden eğitimlerin bitiş tarihi boş bırakılır ya da (…) konulur.

Katıldığınız kurs ve seminerlerde elde ettiğiniz sertifikalar varsa onları da belirtmeyi unutmayınız.

3.İş Deneyimi
Kronolojik özgeçmişte iş deneyimi yazılırken Pozisyondaki başarılar kısmını yazmak isteğe bağlıdır. Ancak o pozisyondaki somut başarılarınızın işverenin ilgisini çekenve işe uygunluğunuz yönünde en etkili bölüm olduğunu göz ardı etmeyin. Başarılar yazılırken somut ve net ifadeler kullanılmalıdır. “Eğitim verdim.” yerine “2 yıl boyunca toplamda 120 kişiye 1200 saat eğitim verdim” şeklinde açıklayıcı şekilde başarınızı anlatmalısınız.

5.Yetkinlikler
pozisyon ile ilgili önceki bölümlerde belirtilmeyen her türlü bilgi, beceri, deneyim ile bunları destekleyen verileri yazabilirsiniz. Bu bölümde belirtilebilecek bilgilere örnek olarak; Yabancı dil ve seviyeleri, Kullanılan bilgisayar programları, bilinen yazılım dilleri, Kullanılan ofis araçları, Kullanılan özel nitelikli cihazlar ve araçlar, Özel nitelikli bir üretim, yapım veya hizmet tekniği, Kullanılan araç veya iş makineleri (sürücübelgesivb.), Her türlü mesleki yeterlik belgesi (diploma,sertifika,ruhsatvb.), Çok özel bir alanda uzmanlık derecesinde bilgi, Fiziksel üstünlükler ve beceriler verilebilir.

6.Üye olunan Dernek/Kuruluşlar
Başvurduğunuz pozisyonla ilgili olabilecek, özellikle mesleki, dernekler yazılabilir.

7.Hobiler/Aktiviteler
“Televizyon seyretmek”, “Sinemaya/tiyatroya gitmek”,“futbol maçı izlemek” gibi sıradan ifadeleri kullanmanızın görüşmeye çağrılmanız için hiçbir artısı olmayacaktır. Özgeçmişinizi inceleyen kişi, boşzamanlarınızı değerlendirirken uğraştığınız hobi ve aktivitelerden, sizin kişilik özellikleriniz hakkında çok önemli ipuçları çıkarabilir. Örneğin Bungeejumping, yamaçparaşütü gibi heyecan düzeyi yüksek aktivitelerle uğraşanbireylerin ofis ortamındaki rutin işlerden sıkılabilecekleri varsayılabilir. Takımsporları ile zamanını geçiren bireylerin ekip çalışmasına da yatkın olduğu düşünülür. Hobilerinizi yazarken “basketbol oynamak” şeklinde yazmak yerine “Üniversite takımında 3 yıl yer aldım” gibi ifadeler kullanın.

Not: Eğitimler ve iş deneyimi ile ilgili yazılan bilgiler en son tarihten geriye doğru yazılır.


Yazı Hakkındaki Görüşler

asdasd
Sen de Yorumla!