Cv Örnekleri Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 567 okunması gereken makale var.


Örnek Cv

 • 2020-05-23 00:57:16
 • 0 yorum
3 Okundu

Örnek Cv

İş hayatında çoğu insan kariyer hedeflerine ulaşabilmesi için işverenlere kendilerini tanıtmaya çalışmaktadır. Normal şartlarda işverenlere kendinizi tanıtmak her ne kadar kolay bir yol olmasa da, işe uygunluk özelliklerinizi ve tecrübelerinizi aktaracağınız özgeçmiş,  adaylara yardımcı olacak en etkili tanıtım bölümüdür. Bu nedenle cvlerinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken cv örnekleri üzerinden gitmek istiyoruz,

Cv hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktalar:

İş hayatına adım atmak isteyen adayların cv hazırlama yoluna başvurduklarında dikkat etmesi gereken bir kaç hususlar vardır. Dikkat edilecek noktalar üzerinde durulması ve etkili bir cv hazırlanması işverenlerin sizlere çağırmasını kolaylaştıracaktır. Bu hususlara değinecek olursak;

Özgeçmişinizi hazırlarken verdiğiniz bilgilerin çok uzun olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde verdiğiniz uzun bilgiler işverenlerin sıkılmalarına neden olabilir. Bu yüzden kendiniz hakkında net, anlaşılır ve sade bir dil kullanımına özen gösteriniz.

Fotoğraflarınız iş başvurularını yapabileceğiniz ciddilikte olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu yüzden fotoğraflarınızı koyarken uygunsuz olan fotoğrafınıza dikkat ediniz.

Telefonlarda kodlanması kolay olan, işverenlerin sizlere ulaşabilmelerini sağlayan uygun e-mail adreslerinizin yer alması gerekir. Genellikle yapılan en çok hatalar arasında gösterebileceğimiz komik e-mail adresleri işverenlerin iş görüşmelerine çağırmamasının başlıca etkenleri arasındadır.

İşverenlerin dikkat ettiği bir diğer konu ise adayların cvlerinizi hazırlarken göstermiş oldukları özenli yazılardır. Bu yüzden cvlerinizi hazırlarken imla kurallarını yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Firmaların sizlere kolay bir şekilde ulaşacakları telefon numaralarını yazmalısınız. İletişim bilgilerinin eksik tutulması işveren kişilerin sizlere ulaşmasını zorlaştıracaktır.

Ayrıca işverenler artık sosyal medyada da adaylarını takip altına almaya başladığını söyleyebiliriz. Bu yüzden sosyal medya profillerinize ve paylaşımlarınıza gereken özeni göstermeli ve dikkat etmelisiniz.

Özgeçmişlerinizi hazırlarken cümle kalabalığından uzak yalın bir dil kullanmalısınız.

Referans kısımlarınız belirtilmeniz isteniyorsa yazmalısınız.

Özgeçmiş neden gereklidir?

Gelecekte daha iyi pozisyonlarda çalışmak isteyen kişiler için özgeçmiş oluşturmak sizlere sunulan bir adımdır. Bu yüzden hazırlanan etkili bir özgeçmiş sizleri ileriki dönemlerinizde kariyerinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Şirketlere kendinizi en iyi şekilde tanıtmanız ve hakkınızda gereken bilgileri verebilmeniz hazırlayacağınız özgeçmiş ile mümkündür. Şirketlere neleri başarabileceğinizin, iş deneyimlerinizin neler olduğunu ve kendi yetenekleriniz hakkında bilgi edinmelerini sağlayacak konulardan biriside cv hazırlamaktır.  En iyi şekilde kendinizi tanıttığınız yer cvler olduğunu söyleyebiliriz.

Özgeçmişlerinizi işlevsiz durumlara getirecek yanlışlar:

Eğitim ve iş tecrübelerinize dayalı bilgileri işverenlere aktarırken tarih aralıklarını kimi zaman unutuluyor. Bu yüzden özgeçmişlerde belirtilmeyen tarihler işverenlerin dikkate almasını engelleyen konulardan birisidir.

Başarı kısımlarında adayların elde etmiş olduğu tecrübe, deneyim ve başarılarına az yer vermesi işverenlerin dikkat ettiği bir diğer konudur. Bu nedenle sizlerde özgeçmişlerinizi hazırlarken başarılarınızı uzun tutmaya özen gösterin. İş başarılarınıza göre değerlendirileceğinizi unutmayarak mütevazilik yapmamalısınız.

Özgeçmişleri geçersiz yapan bir diğer bilgi ise, güncel olmayan yazıların cvlerin içeriğinde yer almasıdır.

Çoğunlukla yapılan yanlışların başında gelen adayların yer aldıkları sektör dalında ki pozisyonlarını danışman olarak nitelendirmesidir. Böyle kullanılan özgeçmiş pozisyonlarınız geçersiz sayılmasına neden olabilir.

Etkili özgeçmiş nasıl olmalıdır?

Baştan savma yazılar ile doldurulması ve gereksiz bilgilerin yer alması özgeçmiş hazırlamanızın hiçbir faydası olmamasına neden olan başlıca durumdur. Bu nedenle etkili bir cv hazırlamak isteyen kişiler şirketlerin çalışanlarından neler beklediklerini kavramalı ve belirlenen hedefe yönelik bir cv oluşturma yoluna başvurmalıdır. Cvlerinizi hazırlarken işverenlerin dikkat edecekleri kısımlara önem vermeli ve istedikleri bilgileri cvlerinizde yer vermeniz gerekir. Anlatımlarınız kolay anlaşılır ve açıklayıcı olmalıdır. Ayrıca cv hazırlarken pozitif bir duruş sergileyen ve dürüst davranan bir yaklaşım sergilemeniz gerekir.

Gereken önemli kısımlar üzerinde durulduğu takdirde işverenlerin sizleri çağırması mümkün olacaktır. Sizlerde etkili bir özgeçmiş oluşturmak için cv indir seçeneklerine başvurarak kendinizi hemen şirketlere tanıtmalısınız.


Yazı Hakkındaki Görüşler

 • 2020-05-23 01:06:59 Asuman Can

  Çok güzel bir anlatım yaralı oldu teşekürler örnek cv sitesi

 • 2020-05-23 01:07:15 hasan baki

  Çok güzel bir analtım

 • 2020-05-23 01:07:55 Caner tosun

  çok güzel anlatım olmuş keşke video veya birkaç görsel daha olsaydı.

Sen de Yorumla!