Cv Örnekleri Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 567 okunması gereken makale var.


Mülakat Sorulan Sorulara Nasıl Bir Üslup ile Cevap Verilmelidir

  • 2020-05-19 02:46:58
  • 0 yorum
3 Okundu

Mülakat Sorulan Sorulara Nasıl Bir Üslup ile Cevap Verilmelidir

Kişinin herhangi bir işe giriş yapmasında o anın öncesindeki ya da sırasındaki eğitim hayatı ile bilgi ve tecrübe birikiminin büyük etkisi bulunmakla beraber, mülakat sürecindeki davranışlar ve ilk intiba da işe alım görevini gerçekleştirecek yetkilinin seçim aşamasında tahmin edilenden çok daha ciddi ölçüde önem arz etmektedir. Farklı tarz ve basamaklarda yapılıyor olsalar da tüm mülakatlar içerisinde çalışan adaylarının nispeten aynı sınırları içerisinde davranış biçimlerine sahip olmaları tavsiye edilmektedir.


 Mülakatlar içerisindeki soruların kişinin yalnızca bilgi birikimi ve tecrübe geçmişini sorgulamak üzere yöneltildiği düşünülse de aslında bu durum son derece farklıdır. Mülakatın başladığı ilk andan itibaren yöneltilen kişinin gününün nasıl geçmekte olduğu hakkındaki basit bir soru dahi verilecek cevaba göre bazı bilinçaltı duygu ve düşünceleri ortaya çıkartabilmektedir. Mülakat sorulan sorulara nasıl bir üslupla cevap verilmeli konusu son derece detaylı irdelenmesi gereken bir konu olmakla beraber, basit kurallara uyulduğu taktirde herhangi bir problem de teşkil etmeyecektir.


Çalışan adayları kendileri ile görüşen kişi ile aralarındaki soğukluk sıcaklık dengesini çok iyi biçimde ayarlamalıdırlar. Sorulara aile bireyleri ya da arkadaşlar ile görüşür gibi fazla samimi yanıtlar veren kişiler genellikle olumsuz tepkiler alabildikleri gibi, aynı zamanda fazla soğuk davrananlar da insan ilişkilerinde başarısız ve içine kapalı olarak nitelendirilebilinmektedirler. Kariyer basamakları boyunca sayısız insan ile etkileşimde olacak kişilerin bu sosyal etkileşim dengesini başarıyla idame ettirmeleri şarttır.


Bunlara ek olarak soruları yanıtlarken tamamı ile dürüst olmak da büyük önem taşımaktadır. Kişi kendisini diğer adaylar arasında öne geçirmek adına farklı bir bilgi verdiğinde o an ya da daha sonrasında bu yanlış bilginin ortaya çıkması halinde büyük problemler yaşayabileceğinin bilincinde olmalıdır.


Yazı Hakkındaki Görüşler

asdasd
Sen de Yorumla!