Cv Örnekleri Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 567 okunması gereken makale var.


Mülakat Sırasında Nasıl Davranılmalıdır ve Uyulması Gereken Gizli Kurallar Nelerdir

  • 2020-05-30 15:18:24
  • 0 yorum
3 Okundu

Mülakat Sırasında Nasıl Davranılmalıdır ve Uyulması Gereken Gizli Kurallar Nelerdir

Çoğu insan tarafından iş hayatında gerçekleştirilecek çalışmalardan ve yan süreçlerden çok daha büyük bir endişe ve hatta korku ile yaklaşılan mülakat süreçleri, genel bazda incelendiğinde bilgi eksikliği ya da tecrübesizlikten çok söz konusu endişeler ve yanlış davranışlar sonucunda olumsuz biçimde sonuçlanmaktadır. Her ne kadar birden fazla işte çalışmış ve dolayısı ile çok sayıda mülakata girmiş kişilerde söz konusu endişe ve güvensizlik haline sık karşılaşılmasa da, eğitim hayatını sonlandırarak ilk işine başvuran kişilerde görülebilinen çoğu olumsuz davranış ve düşünce, aslında basit metotlar ile düzeltilmesi mümkün olan olgulardır. Mülakat sırasında nasıl davranılmalıdır sorusuna tek bir cümle ile cevap vermek mümkün olmasa da, bazı basit maddeler üzerinden geçmek ve ufak tavsiyelere kulak vermek zannedildiğinden çok daha etkili sonuçlara imkan verebilmektedir.

Mülakat sırasında herhangi bir davranış ya da duygunun aşırısına kaçmak genellikle olumsuz sonuç alınmasında temel etkenlerden birisi olarak gösterilmektedir. Örneğin, sahip olduğu endişesini gizleyemeden aşırı utangaç, çekingen ve kendinden emin görünmeyen bir kişi çoğunlukla ret cevabı alacakken, aynı şekilde söz konusu iş hakkında tüm bilgi birikimine sahip olduğunu ve kendisinden daha yetenekli ya da bilgili bir kişi ile çalışılamayacağı konusunda iddialar da bulunması da karşıdaki işe alım görevlisini etkilemek bir kenara son derece olumsuz bir etki uyandıracaktır.

Kişi kendisine yöneltilen sorulara kısa ya da uzun olmadan tam olarak istenen cevabı verecek şekilde yanıt vermeli ve sırf mevcut pozisyona yerleşebilmek umudu ile kati suretle sahip olmadığı bir bilgi ya da beceriyi ortaya atmamalıdır. Kariyer basamaklarında mülakatın önemi unutulmadan her görüşmeye iyi hazırlanmalı ve istekli bir ilk intiba uyandırılmalıdır.


Yazı Hakkındaki Görüşler

asdasd
Sen de Yorumla!