Cv Örnekleri Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 567 okunması gereken makale var.


Mülakat Nedir ve Neden Yapılmaktadır

  • 2020-05-19 02:44:50
  • 0 yorum
3 Okundu

Mülakat Nedir ve Neden Yapılmaktadır

Çalışma alanı ve profesyonellik seviyesi ne olursa olsun herhangi bir işe eleman alım sürecinde son derece titizlikle gerçekleştirilmesi gereken işlemlerin en önünde şüphesiz mülakatlar gelmektedir. İşveren, aradığı eleman ya da elemanları bulmak için ilk etapta bitirilen lise, yüksekokul ya da üniversite ile alınan kurslar, sertifikalar ve buna benzer belgelenebilir detayları incelerken, başvurular arasında gerekli eğitim ve önbilgi kriterlerine uyum sağlayan kişiler arasında da mülakat ya da çalışma türüne göre mülakatlar gerçekleştirilmektedir. Mülakat nedir sorusunun cevabı kısa ve öz biçimde iş görüşmesi olarak nitelendirilebilinse de, geri planda bulunan süreçler basit bir söyleşiden çok daha derin anlamlar ve işlemler barındırmaktadır.

                Çoğu çalışan adayı mülakatların yalnızca söz konusu iş kolu hakkındaki bilgi ve birikimi ölçtüğünü zannetse de durum bundan tamamı ile farklıdır. Şirketin insan kaynakları departmanı, bölüm şefi ya da direkt olarak müdürler tarafından gerçekleştirilen mülakatlarda adayın ilk etapta şirket içerisinde çalışmaya uygun davranış ve görünüşe sahip olup olmadığı incelenmektedir. Kişinin toplum içerisindeki ya da birebir diyaloglardaki davranışlarında ne kadar ölçülü ve tutarlı olduğunun yanı sıra dış görünüşe verdiği önem ve temizliğini de ortaya koyan mülakatlar, bu süreçte bilgi ve birikime sahip olmasına rağmen pek çok adayın olumlu not alamamasında etkin rol oynamaktadır.

                Bu tarz soyut detayların ardından derece alınan eğitim kurumunun sonrasında ne kadar aktif bilgiye sahip olunduğu ve eğer gerekiyor ise teknik bilginin ne düzeyde olduğu konusunda da direkt bilgi alma şansı sunan görüşmeler, kişilerin iş hayatına atılmadan önce geçmeleri gereken son mini sınav olarak da düşünülebilinir. Kariyer merdivenlerini hızla tırmanmak için başarılı ve etkileyici bir mülakat son derece büyük önem arz etmektedir.


Yazı Hakkındaki Görüşler

asdasd
Sen de Yorumla!