Cv Örnekleri Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 567 okunması gereken makale var.


İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilmeli
  • 2020-06-15 01:34:41
  • 0 yorum
3 Okundu

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilmeli

Özellikle işsizlik oranlarının giderek yükseldiği şu günlerde iş görüşmelerindeki seçimlerimiz ve davranışlarımız daha da önemli hale geliyor. Niteliklerimiz sayesinde işi alacak iken basit bir sebepten dolayı işi kaybetmemiz oldukça üzücü bir durum olabilir. İş görüşmelerinde konuşma tarzı, diksiyon gibi birçok etmenin yanı sıra giyilen kıyafetler de işe alımı gerçekleştirecek olan kişilerin dikkat ettiği konular arasında yer alıyor. Peki, iş görüşmesine giderken nasıl giyinilmeli?

Öncelikle seçeceğimiz kıyafetleri çalışacağımız sektöre göre belirlemeliyiz. Sanat ya da medya gibi alanlarda çalışmak amacıyla bir iş başvurusuna gidiyorsak takım elbise kullanmak çok doğru bir karar olmaz. Ancak bankacılık, finans gibi daha ciddi meslekler için iş başvurusuna gidildiğinde kesinlikle takım elbiseler tercih edilmelidir. Seçilen bu takım elbiseler de koyu renklerde olmalıdır. Siyah ve lacivert takım elbiseler en garanti seçimlerdir. Gri tonları da üçüncü bir seçenek olarak kullanılabilir. Takım elbiseyle birlikte kullanılan en önemli aksesuarlardan olan kravatın seçimi de önemlidir. Fazla renkli ve çeşitli figürleri bulunan kravatları tercih etmek oldukça yanlış bir karar olacaktır. Daha sosyal bir iş alanında çalışmak için görüşmeye gidildiğinde takım elbise tercih edilmemesi gerekse de günlük kıyafetlerle gidilmemelidir. Yine ağırlıklı olarak koyu renk tonları kullanılması gerekirken kot pantolon kesinlikle kullanılmamalıdır. Gerekli olan diplomayı alıp, iyi bir CV hazırlama işlemi sonrasında işi kıyafet dolayısıyla kaybetmek gerçekten büyük talihsizlik olacaktır.

Bayanlar için de aynı maddeler geçerli olabilir. Bayanlarda ek olarak kıyafet seçiminde kullanılan elbiselerde fazla dekolte olmaması ve eteğin çok kısa olmaması gerekmektedir. Bu ciddiyetsiz bir hava yaratır. Ayrıca takı seçimi ve parfüm kullanımı da dikkat edilmesi gereken diğer etmenlerdir. CV örnekleri arasından sizin için uygun olanını seçtikten ve doğru bir biçimde giyindikten sonra gönül rahatlığıyla iş görüşmesine gidebilirsiniz. 


Yazı Hakkındaki Görüşler

asdasd
Sen de Yorumla!