Cv Örnekleri Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 567 okunması gereken makale var.


Cv Hazırla
  • 2020-06-11 01:51:38
  • 0 yorum
3 Okundu

Cv Hazırla

İş dünyasına ayak basmak isteyen kişiler için en zor durumlarından bir tanesi de iş arama süreçlerinin hız kazanamaması ve iş bulma zorluluğunun çekilmesidir. Fakat kolay bir şekilde iş bulabilmenin en önemli yollarından biri olan cv hazırlama kendinizi tanıtmanız için önemli bir unsurdur.

Cv hazırlamak neden gereklidir?

İş başvuru sırasında hedeflenen şirketlere kendinizi tanıtmanız için gerekli bilgilerin yer alması gereken bir kısmı oluşturan cvler, işvereni etkilemek ve rakiplerine göre bir adım önde olabilmek açısından gereklidir. Normal şartlarda işverenlere kendinizi detaylı bir şekilde tanıtma fırsatına sahip olmadığınız için kendiniz hakkında bir etkili özgeçmiş oluşturmak şirketler tarafından çağrılmanıza yol açacaktır. cvlerinizi hazırlarken gereken önemi vermeniz ve zaman ayırmanız gerekecektir. Özgeçmişiniz sırasında kendinizi yalın bir şekilde tanıtarak, elde ettiğiniz başarılarınız hakkında gereken bilgileri paylaşabilirsiniz.

Cv hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Özgeçmişlerinizi hazırlarken içerik kısımlarını daha kuvvetli bir şekilde anlatarak başlamalısınız. Yazılarınız sade, anlaşılır ve yalın bir halde olmalıdır. Böylelikle cvlerinize bakacak olan işverenlerin ne demek istediğinizi kolay bir şekilde anlamasını sağlayacaktır. Başvurduğunuz pozisyonu destekleyecek bir özgeçmişin yazılması gerekmektedir. Kişisel bilgilerinizin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir. Özgeçmiş Yazılarınızda pozitif olmalısınız. Kariyer planlarınız hakkında anlamsız tanıtımlara yer vermeyiniz. İlgi alanları kısımları zorunluluk bildirmedikçe kendinizin ilgi alanları ve hobileri hakkında yer vermeyebilirsiniz. Ayrıca cvlerinizin tutarlı olmasına dikkat etmeli ve kendinizi tanıtacak cümlelere yer vermelisiniz.

Kronolojik cvlerde bulunan ve doldurulması gereken amaç, öğrenim durumu, iş deneyimi, faaliyetler ve beceriler kısımların eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulması ve özenle yazılması gerekir. Etkin bir cv hazırlamak isteyen kişilerin öncelikli olarak yeteneklerinden bahsetmek, iş tecrübeleri hakkında bilgiler vermek, kısa, net ve özgün olmak işverenlerin sizleri daha iyi bir şekilde tanımasına yol açacaktır. Genelde cv yazmaya önem vermeyen pek çok aday bulunduğu için, firmanın kendi işyerlerine bu tür adayları çağırması imkansız bir hale dönüşebiliyor. Bu yüzden cvlerinizi istene uygun, anlaşılır bir şekilde hazırlamanız gerekecektir.

Cv hazırlamanız için sizlere cv örnekleri nasıl olması gerektiğine anlamanıza yardımcı olacak aşamaları belirtmek istiyoruz;

Kariyerinizde ki hedefler: adayların neden başvurduklarını ve başvurmasında ki amaçlarının neler olduğunun açık ve net bir şekilde anlatması gerekir. Paragraf çok uzun olmadan kısa ve öz bir şekilde kariyeriniz hakkında işverenlere tanıtıcı bilgiler sunması gerekir.

Kişisel bilgiler: Adınız ve soyadınız, sizlere işverenlerin rahatlıkla ulaşabilecekleri cep veya ev telefonlarınız, Doğum tarihi, doğum yeri ve doğum yıllarınızın yazılması ve uyruk kısmının yurt dışı şirketlere başvurmanız dahilinde doldurmanız gerekecektir.

Eğitim bilgileri: Mezun olduğunuz okulları ve bölümleri ters kronolojik bir şekilde yazarak bilgilendirmelisiniz. Eğitim sürecinizde almış olduğunuz belgeler veya ortalamalarınızı girebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir iş deneyimine sahip kişiler bu kısımda deneyimlerini yada staj durumlarını iş deneyim kısmının altında yazarak hakkınızda bilgiler sunabilirsiniz

Beceriler: bildiğiniz yabancı dilleriniz, bilgisayar programlarınız veya varsa başka yetenekleriniz bu kısımda anlaşılır bir şekilde açıklanabilir. Yabancı dil bilen adaylar bildikleri seviyelerini yan kısmına yazarak şirketlerin bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilir.

Eğitim/ sertifika: Katıldığınız etkinlikler ve aldığınız kurs eğitim sertifikaları hakkında bilgi verebilirsiniz.

Referanslar: Bu kısımda adaylar iki türlü referans açıklamalarını yapabilirler. Mezun olan kişiler öğretmenlerinden, staj döneminde olan kişiler ise çalıştığı bağlı grupları belirtebilir.

Cv hazırlamak isteyen kişiler cv indir yöntemine başvurarak kendilerinin hakkında ilgiler hazırlayarak firmaların tanımasına ve iş yerlerine gereken bilgilerin sunulmasına, özgeçmiş yoluyla ulaşmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Cv Nasıl Hazırlanır başlıklı makalemizde Basit cv, cv hazırla ve cv hazırlama hakkında bilgiler verilmektedir.


Yazı Hakkındaki Görüşler

asdasd
Sen de Yorumla!