Cv Örnekleri Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 567 okunması gereken makale var.


Cv Çeşitleri Nelerdir

  • 2020-05-19 02:32:53
  • 0 yorum
3 Okundu

Cv Çeşitleri Nelerdir

CV kişilerin eğitim, iş tecrübeleri, yetenek ve becerilerin anlatıldığı, işe alım sürecinin başlangıcını oluşturur. CV hazırlama aşamasında kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, eğitim bilgileri, iş tecrübeleri, referanslar, katıldığınız kurslar veya seminerler, hobiler, yabancı dil bilgisi gibi kısımlar yer almalıdır. Bu alanlar boş bırakmadan doldurulmalıdır. Her şeyden önemlisi verilen bilgiler doğru ve geçerli olmalıdır. CV aynı zamanda kişinin kendini ve tüm özeliklerini pazarlamasıdır.

CV çeşitleri nelerdir? Yapısı itibariyle en çok sorulan sorulardan biridir. Standart ve kapsamlı yapısı CV çeşitlerine örnektir. Özel kurslarda yer verilen kişisel ve eğitim bilgilerinin yer aldığı CV çeşidine standart CV denir. Sigara içilip içilmeme durumu da belirtilmelidir. Kapsamlı CV ise yaşamınızla ilgili ve eğitim bilgileriniz dâhil tüm bilgileriniz net bir şekilde görülmektedir.

İnternet üzerinde pek çok CV örnekleri mevcuttur. CV oluştururken bu örneklerin incelenmesi tavsiye edilir. Kronolojik CV, performans CV, işlevsel CV, hedefe yönelik CV, alternatif CV çeşitlerine ayrılmaktadır.

Kronolojik CV, en yaygın özgeçmiştir. Okuyan kişi açısından takibi kolaydır. Bu türde kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, iş deneyimleri, seminerler, ilgi alanları, referanslar gibi kısımlar vardır.

Performans CV, kariyerinizin geleceğine ışık tutmaktadır. Kariyer planlamıyorsanız bu tür sizin için uygun olmaz. Kişisel bilgiler, önemli başarılar, iş deneyimi, eğitim bilgileri,  sertifikalar ve eğitimler, referanslar gibi kısımları vardır.

İşlevsel CV, bir süre iş yaşamına ara verip tekrar işe başlamak isteyenler veya kariyer hedefini değiştiren kişiler bu türü kullanmaktadır. Kişisel bilgiler, iş deneyimleriniz, beceriler ve ilgi alanları, sertifikalar gibi alanlar mevcuttur. İş deneyimlerinizi ters kronolojik şekliyle belirtmelisiniz.

Hedefe yönelik CV, beceriler ve nitelikler önem verilmektedir. Yetkinlikler, başarılar gibi kısımlar bulunur.

Alternatif CV ise yaratıcılık gerektiren alanlarda bilgiler doldurulmalıdır. Öğrenci veya yeni mezun, staj veya iş deneyimi gibi kısımlar vardır.


Yazı Hakkındaki Görüşler

  • 2020-05-19 03:50:02 Hakan Can

    Merhabalar Çok güzel bir anlatım olmuş elinizdert görmesin

Sen de Yorumla!