Cv Örnekleri Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 567 okunması gereken makale var.


CV Hazırlanırken En Çok Yapılan Hatalar

  • 2020-05-19 02:37:45
  • 0 yorum
3 Okundu

CV Hazırlanırken En Çok Yapılan Hatalar

İş görüşmeleri öncesinde yapılan CV hazırlama işlemi oldukça ciddi bir iştir. Bir işe başvurduğunuzda firmanın insan kaynakları ilk olarak sizi CV’niz üzerinden değerlendirecektir. Bu sebeple de bir CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken birçok etmen vardır. Özellikle ilk defa bir iş başvurusunda bulunulacağı zaman ilk CV’lerini hazırlayan kişiler CV’lerde çeşitli hatalar yapıyorlar. Yapılan bu hatalar alabileceğiniz bir işi alamamanıza sebep olabilir.   

                CV hazırlanırken en çok yapılan hatalar listesinin ilk sırasında fotoğrafsız CV’ler geliyor. CV’nizde kesinlikle bir fotoğrafınızın bulunması gerekiyor. Bu fotoğraf da hem ciddi hem de samimi bir fotoğraf olmalı. Fotoğraf kullanılmadığı takdirde işe alımı gerçekleştirecek olan kişiler de kuşkuya düşüyor ve sizin kendinize güveninizin olmadığını düşünüyorlar. Çoğu insan kaynakları departmanı fotoğrafı bulunmayan CV’leri okumadan ayırıyor. Bu sebeple kesinlikle fotoğraf bulunması gerekiyor. CV’nizde gereksiz ayrıntıları kullanmak da yapılan hatalardan biri. Kâğıdı doldurmak için eski ev adresi ya da ilkokul notunuz gibi gereksiz bilgileri kullanmak çok ciddi bir hata sayılabilir. CV’lerde kullanılan referanslarda tutarlı olmamak da yapılan diğer bir hata olarak gösterilebilir. Referanslarınızdaki kişilerin ulaşılabilir kişiler olması gerekiyor. Ayrıca ilk referansınız daha önce bu firmada çalışmış bir arkadaşınızken diğerinin bürokrat olması tutarsızlık göstergesidir ve bundan kaçınılmalıdır.

                CV örnekleri arasından birini seçerek doldurmaya başladığınızda kendinizi öven cümleler kurarken de belirli bir düzeyde olması gerekmektedir. Hiç olmamasının sorun olduğu kadar çok olması da sorun olacaktır. CV’lerde yazım hatası yapmaktan da kaçınılmalıdır. Her ne kadar gireceğiniz işin edebiyat ile bir ilgisi olmasa da yapılan hatalar sebebiyle CV’niz özensiz gözükebilir. Son hata olarak da yanlış bilgi eklenmesi gösterilebilir. Özellikle adres ve telefon bilgilerinde yaşanan küçük hatalar işi kaybetmenize sebep olabilir.


Yazı Hakkındaki Görüşler

asdasd
Sen de Yorumla!